Dawców zgłaszających się do Biobanku prosimy o dostarczenie do laboratorium próbki porannego moczu. Materiał ten jest przez nas frakcjonowany, zamrażany, a następnie będzie wykorzystywany do dalszych badań naukowych, jednak pacjenci nie otrzymują wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w moczu.
Aby próbka moczu stanowiła wartościowy materiał diagnostyczny pacjent musi pobrać mocz stosując się do pewnych zasad:
- Niezbędny jest pojemnik na mocz zakupiony w aptece, taki jak do badania ogólnego moczu, nie musi być sterylny.
- W dniu poprzedzającym badanie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i zrezygnować z wysokobiałkowej diety.
- Mocz do badania należy pobrać rano po starannej toalecie zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. Po umyciu mydłem należy obficie spłukać je wodą i wytrzeć jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
- Najlepszym materiałem do badania jest pierwszy poranny mocz, pobrany z jego środkowego strumienia - o co tak naprawdę chodzi? Najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem pobrać mocz do pojemnika. Końcową porcję moczu należy znowu oddać do toalety.
- Do badania wystarczy połowa objętości pojemnika na mocz.
- Nie należy przynosić do badania moczu pobranego w okresie menstruacji ani bezpośrednio przed lub po miesiączce.
- Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, podpisać imieniem i nazwiskiem i dostarczyć do laboratorium w możliwie jak najkrótszym czasie (nie dłuższym niż 2 godziny od pobrania).
Nieprzestrzeganie właściwych procedur prowadzi często do zafałszowania wyniku badania, a co za tym idzie błędnej oceny stanu naszego zdrowia.
-
Kategoria: Dla Dawców
-
Utworzono: środa, 28, listopad 2018 11:52
-
Opublikowano
-
Odsłony: 5925