AKTUALNOŚCI | Krajowy Ośrodek Wiodący (KOW)

Home \ AKTUALNOŚCI \ Prasa o Nas
 

Wrocław. Otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank

 

Pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank gromadzący próbki biologiczne od osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne otwarto w czwartek we Wrocławiu. Pobrane próbki posłużą do prowadzenia badań nad nowymi lekami i metodami diagnostycznymi.

Źródło: "Gazeta Wyborcza Wrocław".

Prasa o Nas

 

2022

01.07.2022

Niezbędne do rozwoju medycyny, a nieuregulowane prawnie - biobankowanie

Na stronie politykazdrowotna.com ukazał się artykuł dotyczący biobankowania w Polsce oraz wyzwań, jakie niesie ze sobą jego rozwój, w którym udzieliła się dr Magdalena Grodecka jako przedstawiciel Biobanku Łukasiewicz - PORT.

Zapraszamy do lektury.

Źródło: https://politykazdrowotna.com/artykul/niezbedne-do-rozwoju/901269

 

01.04.2022 r.

#genetics: biobankowanie, czyli jak MY możemy pomóc nauce

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia LUZ (91.6 FM), w której dr Magdalena Grodecka, kierownik badań ds. diagnostyki i biobankowania w Sieci Badawczej Łukasiewicz - PORT, opowiedziała o szczegółach pracy w biobanku, przechowywaniu próbek i możliwościach oddania materiału do badań.

Źródło: Radio LUZ - audycja "Na Synapsach"

 

2020

22.03.2020 r.

W pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. do Biobanku Ł-PORT zgłosiło się 256 mieszkańców województwa dolnośląskiego, od których uzyskano 5185 próbek materiału biologicznego. Dla porównania, rok wcześniej w tym samym okresie dawców było 145, co zaowocowało pobraniem 3018 próbek.

Źródło: https://biotechnologia.pl/biotechnologia/dolnoslazacy-coraz-chetniej-oddaja-material-biologiczny-do-badan-naukowych,19515?month=4&year=2020

 

04.09.2020 r.

Największy na Dolnym Śląsku Biobank znów przyjmuje pacjentów. Osoby od 20 do 75 lat, które zgłoszą się do punktu pobrań na Praczach Odrzańskich w Łukasiewicz – PORT, otrzymają bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych. Oddany przez nich materiał biologiczny pomoże w przyszłości uskutecznić terapie chorób cywilizacyjnych.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/portal/biobank-lukasiewicz-port-badania-laboratoryjne

Źródło: https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-biobank-zaprasza-chetnych-mozna-oddac-material-biologiczny-i-pomoc-6550027882752896a

 

07.09.2020 r.

Gromadzący próbki materiału biologicznego od mieszkańców Dolnego Śląska Biobank Łukasiewicz-PORT we Wrocławiu po przerwie spowodowanej pandemią ponownie przyjmuje pacjentów. Największy na Dolnym Śląsku biobank ma w bazie ponad 170 tys. próbek.

Źródło: https://wroclaw.tvp.pl/49748843/biobank-ponownie-zbiera-dane-o-zdrowiu-dolnoslazakow-ale-tez-wykonuje-bezplatne-badania

 

05.09.2020 r.

Po przerwie spowodowanej pandemią Biobank Ł-PORT znów przyjmuje pacjentów. Próbki materiału biologicznego - krew i mocz - może tam oddać każdy mieszkaniec regionu w wieku od 20 do 75 lat. W laboratoriach biobanku z pobranych próbek krwi izolowane są surowica i osocze, z których następnie można wyizolować DNA i RNA. Jednostka badawcza gwarantuje przy tym bezpieczeństwo przekazanych danych - próbki są zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Biobank-we-wroclawskim-Lukasiewicz-PORT-wznowil-przyjmowanie-pacjentow,212106,11.html

 

2018 

Zadbaj o swoje zdrowie i weź udział w darmowych badaniach Biobanku PORT

Dzięki projektowi Biobanku przed mieszkańcami Wrocławia i całego Dolnego Śląska otwiera się szansa na darmowe badania stanu zdrowia, które współfinansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnicy otrzymają wyniki badań w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, dzięki czemu poznają kondycję swojego organizmu.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/biznes/zadbaj-o-swoje-zdrowie-i-wez-udzial-w-darmowych-badaniach-biobanku-port

  

Laboratorium Medyczne - kwartalnik poruszający tematykę organizacji i funkcjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych.

W wydaniu 3/2018 ukazał się wywiad Aleksandry Garniewskiej z dr Łukaszem Kozerą o tym, czym jest biobank, jak powstaje Polska Sieć Biobanków i jaka przyszłość czeka polskie biobanki.  
Źródło: http://lm.elamed.pl/wywiad.pdf

Zachęcamy do nabycia czasopisma http://lm.elamed.pl/index.html

 

Projekt Nauka: Biobankowanie ideą zmieniającą świat, 12.10.2018

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Wrocław (102.3 FM), w której dr Łukasz Kozera, twórca wrocławskiego biobanku tłumaczy, że dzięki takim miejscom jak laboratorium na Praczach, w przyszłości będzie można szukać nowych sposobów leczenia wielu chorób.

Źródło:  http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/81620/Projekt-Nauka-Biobankowanie-idea-zmieniajaca-swiat

 

Darmowe badania, bezcenne wyniki. „To nasza przyszłość”, 11.10.2018

W dniach 11-12.10.2018 r. w siedzibie PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii Sp. z o. o. na Praczach Odrzańskich odbyła się II Krajowa Naukowo-Szkoleniowa Konferencja Biobanków Polskich. Konferencja skierowana była głównie do osób zajmujących się tematyką biobankowania, medycyny precyzyjnej, a także wszystkich zainteresowanych gromadzeniem materiału biologicznego i wykorzystaniem go do badań. Podczas konferencji można było wysłuchać prelekcji przedstawicieli krajów członkowskich europejskiej infrastruktury badawczej dedykowanej biobankowaniu BBRMI-ERIC, a także jednostek, które przystąpiły do Polskiej Sieci Biobanków. Celem konferencji było również nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami biobankującymi i przemysłem.

Drugiego dnia udział w konferencji wziął wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W swoim wystąpieniu podkreślił, że biobankowanie jest niezwykle istotne dla rozwoju medycyny, w tym rozwoju terapii dotyczących chorób cywilizacyjnych, m.in. leczących nowotwory. Dodał, że biobanki oraz współpracujące z nimi sektory nauki i przedsiębiorstwa to „nowe odkrycia, nowe leki, nowe testy diagnostyczne i nowe miejsca pracy dla polskich naukowców”.

Źródło: https://wroclaw.tvp.pl/39431076/darmowe-badania-bezcenne-wyniki-to-nasza-przyszlosc?fbclid=IwAR3RCkhcsbmdPPeFr2Eu5F_ptsWqjVB0zRf8E-eE4XmYsKib8FaZmor-k4E

 

Laboratorium Nauki #1: Biobank, 5.10.2018

O tym jak przechowywane są próbki, jakie płyną korzyści z badań nad nimi i jak zgłosić się do badań – zapraszamy do wysłuchania audycji pt.: „Laboratorium Nauki” w Radiu Rodzina (92,0 FM). Maciej Bierć w rozmowie z dr Łukaszem Kozerą - Krajowym Koordynatorem ds. Biobankowania.

Źródło: Radio Rodzina  http://www.radiorodzina.pl/20283,laboratorium-nauki-1-biobank/

 

Biobankowanie to przyszłość, która się dzieje”, 23.07.2018 

Dr Łukasz Kozera był gościem audycji Krzysztofa Majewskiego „Gość w RAMie” w Radiu RAM (89.8 FM), podczas której opowiadał, czym jest biobankowanie, co dzieje się z próbkami materiału biologicznego od dawców oraz jak wygląda działalność Biobanków w Polsce i na świecie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji i zapraszamy na badania do Biobanku!

Źródło: Radio RAM http://www.radioram.pl/articles/view/34493/Biobankowanie-to-przyszlosc-ktora-sie-dzieje

 

2017

"Polska Sieć Biobanków zaprasza do współpracy", 24.11.2017 r.

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ukazała się informacja o rozpoczęciu naboru jednostek do Polskiej Sieci Biobanków przez Konsorcjum BBMRI.pl.

Źródło: MNiSW

 

"Stwórzmy wspólnie Polską Sieć Biobanków!", 24.11.2017 r.

Portal Biotechnologia.pl zamieścił informację o rozpoczęciu naboru jednostek do Polskiej Sieci Biobanków przez Konsorcjum BBMRI.pl, którego jesteśmy Liderem.

Źródło: Biotechnologia.pl

 

"Biobank WCB EIT+ w "Faktach o poranku" TVP3 Wrocław, 27.10.2017 r.

Przedstawiciele Biobanku WCB EIT+, dr n. med. Irena Duś-Ilnicka i dr n. med. Łukasz Kozera, wystąpili w "Faktach o poranku" TVP3 Wrocław, gdzie opowiedzieli o działalności Biobanku i wyjaśnili w jaki sposób Dolnoślązacy mogą wspierać badania naukowe przez oddanie próbki materiału biologicznego. Program nagrany 27 października można obejrzeć na stronie http://wroclaw.tvp.pl/34581120/27102017 Rozmowa na temat biobankowania zaczyna się w 19-tej minucie.

Źródło:TVP3 Wrocław

 

2013 

"Sukces wrocławskiego Biobanku, który działa przy EIT+"

Uruchomiony w październiku Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ został doceniony na arenie międzynarodowej. Placówka badawcza została włączona do prestiżowego europejskiego projektu BBMRI-Large Perspective Cohorts, łączącego biobanki z kilkunastu krajów Europy oraz Kanady.

Źródło: tuWroclaw.com.

 

"We Wrocławiu otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank"

Jak powiedział podczas konferencji prasowej kierownik placówki dr Łukasz Kozera, w Biobanku, który znajduje się w jednym z budynków na Wydziale Farmacji wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej, gromadzone będą próbki biologiczne nie tylko od pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe czy autoimmunologiczne, lecz także od wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska w wieku od 25 do 75 lat.

Źródło: Nauka w Polsce PAP.

 

"Obejrzyj Biobank. W nowym budynku przy Borowskiej będą gromadzić krew (GALERIA ZDJĘĆ)"

W środę oficjalnie otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank. Gmach stanął obok szpitala przy ul. Borowskiej. Naukowcy będą w nim gromadzili próbki, które w przyszłości posłużą do tworzenia metod terapii chorób trudnych w leczeniu. Próbki krwi i moczu może oddać każdy, kto zgłosi się do Biobanku. Udział w projekcie jest całkowicie anonimowy.

Źródło: tuWroclaw.com.

 

"Pierwszy dolnośląski Biobank"

„Chcemy aby nasza praca miała wymiar pokoleniowy i to dzieło właśnie takie jest” – powiedział prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ podczas otwarcia pierwszego na Dolnym Śląsku Biobanku.


Źródło: Wroclaw.pl.

 

"We Wrocławiu otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank"

Pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank gromadzący próbki biologiczne od osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne otwarto we Wrocławiu. Pobrane próbki posłużą do prowadzenia badań nad nowymi lekami i metodami diagnostycznymi.


Źródło: Polska Agencja Prasowa.

 

"Otwarto Biobank - naukowcy czekają na dawców"

Zadaniem placówki jest przechowywanie krwi i moczu, które będą wykorzystane przez naukowców do badań nad wykrywaniem chorób i tworzeniem leków. - Naszym celem jest zgromadzenie próbek od 10 tysięcy Dolnoślązaków – mówi Łukasz Kozera, Kierownik Biobanku.


Źródło: Wroclove2012.com.

 

"We Wrocławiu otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku biobank"

Oficjalnie otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku biobank. Placówka mieści się w budynku Wydziału Farmacji z Oddziałem Analityki Medycznej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Borowskiej 211A. Biobank jest wspólnym projektem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Koszt tego projektu, który współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wyniósł 3 miliony złotych.

Źródło: "Biznes Dolnośląski"."Wrocław. Otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank"

Pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank gromadzący próbki biologiczne od osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne otwarto w czwartek we Wrocławiu. Pobrane próbki posłużą do prowadzenia badań nad nowymi lekami i metodami diagnostycznymi.

Źródło: "Gazeta Wyborcza Wrocław".Lista artykułów prasowych dotyczących projektu:

1. http://www.medicamo.pl/aktualnosci/art-2234,biobank-rozpoczyna-dzialalnosc.html

2. http://dolnyslask.naszemiasto.pl/artykul/1043937,wroclaw-na-praczach-w-eit-powstanie-biobank,id,t.html

3. http://www.prw.pl/articles/view/19444/pierwszy-biobank-w-regionie

4. http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,nietypowy-bank-powstaje-na-wroclawskich-praczach-odrzanskich,wia5-3266-9789.html

5. http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,11051899,Zgromadza_dane_tysiecy_pacjentow__By_lepiej_nas_leczyc.html

6. http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/512919,wroclaw-w-tym-roku-przy-eit-powstanie-biobank,id,t.html

7. http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,akademia-medyczna-i-eit-wspolnie-uruchomia-biobank,wia5-3273-11782.html

8. http://www.biznesdolnoslaski.pl/2012/06/11/we-wroclawiu-bedzie-biobank/

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

 

Na tej stronie internetowej używamy plików cookies. Ustawienia tych plików mogą Państwo zmienić w opcjach swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej Polityce Cookies. Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookie jakie używamy oraz jak je usunąć, zobacz naszą politykę prywatnosci.

Akceptuję ciasteczka z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information